You are hereSłowo o pewnym despocie

Słowo o pewnym despocie

strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /www/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.

By Robert J. Szmidt - Posted on 19 grudzień 2011

   Dzień w dzień odchodzi ktoś znany. Dzisiaj z bębna maszyny losu wypadł Kim Dzong Il. Dlaczego wspominam akurat o nim, a nie o Havlu, czy Villas? Ano dlatego, że zdarzyło mi się przetłumaczyć książkę, która mówi o właśnie takiej chwili, w tym właśnie kraju. „Śmierć w Koryo" pierwsza i jedyna wydana do tej pory przez Książnicę książka z serii o inspektorze O, to opowieść o KRLD wchodzącej w fazę niezrozumiałych dla jej mieszkańców przemian, z wielką aferą kryminalną w tle – rzecz jasna godną takiego systemu. Wiele jest w tej książce przegięć, zwłaszcza w opisie codziennego życia, nieco za bardzo zeuropeizowanego i to na modłę zachodnią (np. zwyczajowe wychodzenie na lunch), ale Churchowi nie można odmówić jednego – po raz pierwszy spotkałem się z tak dobrym i celnym opisaniem mentalności ludzi wschodu, ich zachowań, przemyśleń, uwarunkowań. Choćby dlatego warto sięgnąć po „Śmierć w Koryo” i zanurzyć się w wir wydarzeń, które dzisiaj mają miejsce po drugiej stronie globu.
   Szukajcie, tytuł ten powinien być dostępny w księgarniach. Kto wie, może na fali przemian w KRLD wydawca zdecyduje się na wydanie kolejnych tomów sagi o niepokornym milicjancie z Phenianu, czy jak to jest teraz modne Pjongjangu. Info o książce znajdziecie tutaj...
 

Subskrybuj

Subskrybuje zawartość

Polecam

obrazek
obrazek
obrazek

Galeria