You are hereTłumacz / James Church - Śmierć w Koryo

James Church - Śmierć w Koryo

strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /www/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.

By Robert J. Szmidt - Posted on 08 grudzień 2009

 

 

 

 

Autor: James Church
Tytuł: Śmierć w Koryo
Tytuł oryginału: A Corpse in the Koryo
Wydawnictwo: Książnica, 2008
ISBN: 978-83-245-7616-6
Liczba stron: 292

 

Krwawa historia sieci tajemnic i spisków. Funkcjonariusz koreańskiej milicji działa w złożonym i niebezpiecznym świecie.
Totalitarna Korea Północna. Samotny funkcjonariusz reżimowej milicji odkrywa prawdę o serii tajemniczych morderstw.
„Usiądź na łagodnym stoku wzgórza o świcie i zrób zdjęcie samochodu, który nadjedzie autostradą z południa.”
Na pozór proste i mało skomplikowane zadanie okazuje się początkiem tajemniczych wypadków. Inspektor O zostaje wplątany w morderczy wir politycznych intryg. Przywódcy komunistycznej republiki zamierzają wytropić i zlikwidować wszystkich, którzy wiedzieli o trwającym od dziesięcioleci procederze porwań i zabójstw obcokrajowców. Zwłoki znalezione w Koryo, najlepszym hotelu Phenianu, sprawią, że inspektor O będzie musiał wybrać pomiędzy złem, które zna, a tym, o którym wolałby się nigdy nie dowiedzieć. Zbyt późno zda sobie sprawę, że jego śledztwo prowadzi wprost do jaskini lwa.
Śmierć w Koryo ukazuje obcy świat, tak złożony i nieprzewidywalny, że zarówno czytelnik, jak i sam główny bohater z trudem pojmuje rządzące nim zasady. W tej rzeczywistości nic nie działa, jak powinno, dawno zapomniane zbrodnie wciąż wpływają na teraźniejszość i nawet cienie mogą być zabójcze. Kończąc lekturę, nie sposób oprzeć się refleksji, że to, co czasem uznajemy za obce i niepojęte, w rzeczywistości niewiele różni się od naszych realiów.
Autor snuje swoją opowieść niezwykle pięknym, oszczędnym językiem, przeplatając ją doskonałymi opisami kraju i ludzi, których tak dobrze poznał w czasie wieloletniej służby wywiadowczej. Jest to bez wątpienia niezwykle udana próba przedstawienia brutalnego, a zarazem pełnego tajemnic i kontrastów kraju. Krwawą fabułę finezyjnie uzupełnia psychologiczna analiza bohaterów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZałącznikWielkość
church.jpg43.39 KB

Subskrybuj

Subskrybuje zawartość

Polecam

obrazek
obrazek
obrazek

Galeria