Robert Jerzy Szmidt, urodzony 26 lipca 1962 roku we Wrocławiu, pisarz, tłumacz, redaktor naczelny, agent literacki, copywriter i wydawca.
Na początku lat osiemdziesiątych był członkiem grupy literackiej skupionej wokół miesięczników „Tly” i „No Wave” skupiającej tak znanych wrocławskich pisarzy, jak: Andrzej Ziemiański, Andrzej Drzewiński czy Jacek Inglot.
Zadebiutował w roku 1983 na łamach magazynu „No Wave” opowiadaniem zatytułowanym „Wspinaczka” .
Jego pierwsze tłumaczenie zostało opublikowane w roku 1985 na łamach miesięcznika „Fantastyka".
Również w latach osiemdziesiątych reprezentował wrocławski klub miłośników fantastyki SFera w nadawanym przez TVP2 teleturnieju „Kosmiczny Test". Drużyna w składzie: Zbigniew Adamski, Andrzej Sawicki i Robert J. Szmidt dotarła do superfinału tego teleturnieju pokonujac po drodze wszystkich przeciwników.
W roku 1988 otworzył jedną z pierwszych na Górnym Śląsku legalnych wypożyczalni kaset video.
W roku 1991 zainicjował i sfinansował powstanie słynnej serii książek o Conanie Barbarzyńcy, którą później kontynuowało wydawnictwo Amber.
W roku 1993 został redaktorem naczelnym magazynów „Video Business” (katalog wydawniczy dla właścicieli wypożyczalni kaset wideo) i „Video Premiery” (biuletyn dla klientów wideotek). Na dorocznych galach redakcje tych czasopism przyznawały prestiżowe nagrody Platynowy Kadr wyróżniające najlepszych polskich dystrybutorów filmów.
W roku 1998 jego firma rozszerzyła ofertę wydawanych tytułów o „PlayStation Plus” (później przemianowany na „PlayerStation Plus”), cieszący się ogromną popularnością poradnik dla graczy konsolowych. Robert J. Szmidt jest też autorem dwu książek poświęconych tej tematyce: „Wielkiej księgi kodów PlayStation” z roku 1998 i „Encyklopedii PSX 1995-2000” z roku 2001.
W roku 2000 wydawnictwo Ares2, z którym Robert J. Szmidt ściśle współpracował, podjęło się realizacji jego kolejnego pomysłu autorskiego - miesięcznika „Science Fiction”, unikalnego w skali europejskiej czasopisma literackiego poświęconego wyłącznie rodzimej twórczości fantastycznej, oraz powiązanej z nim serii książek. Od roku 2004 czytelnicy tego miesięcznika zaczęli przyznawać w dorocznym plebiscycie nagrodę „Nautilus". Miesięcznik „Science Fiction”, po zmianie tytułu na „Science Fiction, Fantasy i Horror", w czerwcu 2009 roku został odsprzedany lubelskiemu wydawnictwu Fabryka Słów.
W roku 2012 został redaktorem naczelnym bookazinu „SF”, wydawanego przez tarnogórskie wydawnictwo Almaz.
W roku 2014 stworzył portal www.fantastykapolska.pl obecnie jedną z największych na świecie legalnych darmowych bibliotek sieciowych, na ktorej można znaleźć ponad sześćset powieści, nowel i opowiadań niemal stu znanych polskich autorów.
W latach 2014-1016 był redaktorem stworzonej we współpracy z Domem Wydawniczym REBIS serii „Horyzonty Zdarzeń”.
W roku 2015 został wybrany Wrocławianinem Roku w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Wrocławską
W styczniu 2017 roku otrzymał Odznakę Honorową Srebrną Zasłużony dla Wojewódzywa Dolnośląskiego.
W czerwcu 2018 roku otrzymał Odznakę Honorową Złotą Zasłużony dla Wojewódzywa Dolnośląskiego.
W chwili obecnej na jego dorobek literacki składa się dziewiętnaście powieści i ponad dwadzieścia krótkich form publikowanych w prasie, antologiach bądź zbiorach opowiadań.
Strona autorska na portalu Lubimy Czytać
Strona autorska na portalu Goodreads
Profil na Facebooku
Profil na Instagramie
Trofil na Twitterze